Filtrovat podle
Cena
197 197
Více (-5) Ok Průhledná
Výrobce
Více (531) Ok Průhledná
Filtruj

Produkty v akci

Doporučeno

16bitové multiplexery

Produkty: 1
Načítání...

Modul s analogově-digitálním multiplexorem 74HC4067 - SparkFun BOB-09056

Modul s 16kanálovým multiplexerem CD74HC4067 umožňuje připojení až 16 signálů na jeden analogový výstup. Systém může fungovat jako demultiplexor a pracovat s digitálními...
5.0 (1)
Index: SPF-01630
Index: SPF-01630
Náklad 24h
Zboží skladem
Běžná cena 197,00 Kč Cena 197,00 Kč
  • doprava zdarma

Multiplexery - šetří I / O linky, místo na PCB a ... peníze

Multiplexery jsou jedním z nejekonomičtějších řešení problému vícekanálových projektů ve všech oblastech elektroniky. Například stojí za zmínku vícevstupové měřicí systémy - neexistuje lepší způsob, jak efektivně využívat špičkový laboratorní modul k manipulaci s několika nebo několika měřicími body. Takto se drtivá většina tzv systémy sběru dat (DAQ), široce používané v průmyslu, výzkumu a monitorovacích aplikacích složitých fyzikálních procesů. Multiplexer umožňuje sekvenční přepínání po sobě jdoucích měřicích vstupů do stejného analogově-digitálního převodníku nebo systému pro úpravu signálu - mělo by být zajištěno, že samotný převaděč je schopen pracovat na příslušné frekvenci, která je nezbytná pro účinné zametání všech kanálů.

Demultiplexer - převod „na druhou stranu“

Za zmínku stojí také zcela odlišné aplikace analogových multiplexerů. Nic nebrání integrovanému multiplexeru - např. 74HC4067, který najdete v naší nabídce v podobě modulu SparkFun s katalogovým číslem BOB-09056 - se společným vstupem (označeným jako COM nebo SIG) připojeným k výstupu digitálního - analogový převodník. Poté změna konfigurace adresových vstupů nastaví napětí na zadaném volitelném výstupu s číslem 0..15, převládajícím na výstupu převodníku DAC. Přidáním samostatných nízkoprůchodových filtrů do všech šestnácti kanálů můžete ovládat napětí každého kanálu samostatně - stačí zamést všechny výstupy dostatečně rychle a pokaždé nastavit správné napětí na výstupu převodníku. Pokud systém pracuje v tomto režimu, nazýváme jej demultiplexer, abychom jej odlišili od běžněji používaných multiplexerů. Demultiplexory jsou užitečné zejména v mikrokontrolérech pouze s jedním nebo dvěma kanály DAC - je vzácné, že ve struktuře systému existuje více samostatných DAC.

Příklady aplikací multiplexeru

Kromě typických laboratorních aplikací stojí za zmínku i další příklady aplikací, ve kterých jsou užitečné 16bitové multiplexery. Lze je úspěšně použít například ve složitých zvukových mixážních pultech jako selektor vstupu pro výběr signálů, které mají být smíchány a dále zpracovány. Další zajímavou aplikací budou mobilní roboti sledující linku - již dlouho je známo, že právě struktury s bohatými senzory lépe zvládají dynamiku překonávání celé trasy, protože možnost přesného určení polohy linky na půda umožňuje účinnější kontrolu trakce. Lidé, kteří navrhnou svůj vlastní inteligentní domácí ovladač, budou také těžit z 16kanálových multiplexorů - lze snadno uvést příklady senzorů, které se v takové instalaci vyplatí použít (např. Analogové senzory teploty LM35, senzory vlhkosti, osvětlení nebo hladiny kapaliny - nic stojí na způsob multiplexování také jednoduché senzory s binárním výstupem kromě analogových senzorů).