Produkty v akci

Doporučeno

Nabíječky

Produkty: 1
Načítání...

Zdroj referenčního napětí LM385Z - 2,5V

Čip LM385Z-2,5 s referenčním napětím 2,5 V.
Index: PAS-04930
Index: PAS-04930
Náklad 24h
Zboží skladem
Běžná cena 31,00 Kč Cena 31,00 Kč
  • doprava zdarma

Kompaktní, integrované regulátory procesu nabíjení

Integrované regulátory nabíjení dostupné v našem obchodě vám umožní mimo jiné vytvářet nabíječky pro lithium-iontové články, které jsou v současné době nejoblíbenější na trhu díky své vysoké kapacitě a hustotě výkonu. Elektrochemické články na bázi lithia, jako jsou lithium-iontové a lithium-polymerové baterie, vyžadují pro dosažení optimálního výkonu speciální postupy nabíjení. Nedodržení těchto postupů nebo překročení přípustných parametrů článků je nejen škodlivé pro baterii, ale také nebezpečné. Přebíjené lithium-iontové články mohou explodovat.

Požadavky na lithiové články během nabíjení a provozu

Díky svým parametrům jsou lithium-iontové články v elektronice velmi oblíbené. Jejich přísné požadavky týkající se používání tohoto typu buněk tomu nebrání. Za prvé, napětí článku nesmí nikdy klesnout pod předem stanovenou prahovou hodnotu výrobce. U typické buňky se tato hodnota pohybuje od 2,8 V do 3,0 V, v závislosti na modelu. Vybití baterie pod tuto mez může způsobit její poškození a ztrátu části její kapacity. Podobně překročení maximálního napětí článku poškozuje článek a může vést ke katastrofickému selhání, včetně výbuchu nebo požáru.

Postup nabíjení lithium-iontové baterie

Nabíjení lithium-iontové baterie je dvoufázový proces, který je řízen nabíječkou. V první fázi je článek nabit konstantním proudem, mezi 0,5 a 1 C (1 C je proud, který umožňuje nabití článku za hodinu - u baterie s kapacitou 2 000 mAh je 1 C 2 000 mA). Tato fáze končí, když je napětí článku asi 4,2 V. Ve druhém kroku nabíječka udržuje konstantní napětí 4,2 V. Proud odebíraný článkem klesá. Když nabíjecí proud klesne pod 0,1 C, baterie se nabije. Poté regulátor nabíjení dokončí proces.

Integrované aplikace pro nabíjení baterií

K napájení daného systému často stačí jeden lithium-iontový článek. Moderní elektronika obvykle pracuje s napájecím napětím 3,3 V, které je pod jmenovitým provozním napětím lithium-iontového článku, které je 3,6 V. To znamená, že k napájení systému z takové baterie, jednoduchý lineární stabilizátor nebo krokový down převaděč (snižující napětí), když chceme vyšší výkon. Pro získání úplného integrovaného systému napájení lze takovou sadu doplnit jednoduchou integrovanou nabíječkou. V důsledku toho není třeba například vyjímat baterii z nabíječky. Stačí připojit externí napájecí zdroj.